Sohbet Sigaranin zararlari | HarikaFm.Net - Online Radyo Dinle Harika Fm
 • Orhan Cennet:

  müslüm gürses sigaraa herkze ıyı yayınlar

 • özgür:

  merhabalar

 • Hayalet:

  Burası cok guzel kernel abi ii ki varsın tskler hepınızı sevıorum

 • defne:

  bu bana gelsin işte gidiyorum bir şey demeden

 • YuŞa:

  Merhaba , istanbul’dan katılıyorum cok beğendim. ☺

 • Hayalet:

  kernel abi seni cok sevıyorum

 • songül kocatepe:

  bulunsun

 • Hayalet:

  slm bn halil lütfen engellı kardeslerımıze yardım edelım tskler

Mesaj gönderin!


Şu anda çalan: Radyo OnLıne...

mobilplayer
Sigaranin zararlari

paylaş:

Arkadaşına Öner Yazdır
03.17.2017 tarihinde admin Tarafından Yazıldı.
548 views Okunma
2 yorum

Bir cok hastaligin basi sagligi dusmanin ;            SIGARAYA HAYIR!

Günde yalnızca 1 paket sigara icmenin akcigerinize olan etkisini gördükten sonra eliniz sigaraya artık daha zor gidecek. Sigara içip de bırakmak isteyenler ya da bırakamayanlar, eminim bu konuyla ilgili bir cok arastırma yapmıslardır. Su kadar süre ictiginizde bunlar olur, bıraktıktan kaç yıl sonra akcigerlerimiz eski haline döner vs. gibi sorular, hepimizin cevabını merak ettigi sorulardır. Fakat bu sefer yalnızca 1 paket (20 adet) sigara ictiginizde akciğerlerinize neler olduğunu gösteren ibretlik bir paylasim yapalim dedik

Günde yalnızca 1 paket sigara icmenin akcigerinize olan etkisini gördükten sonra eliniz sigaraya artık daha zor gidecek.
Sigara iicip de bırakmak isteyenler ya da bırakamayanlar, eminim bu konuyla ilgili bir çok arastırma yapmışlardır. Su kadar süre içtiginizde bunlar olur, bıraktıktan kac yıl sonra akcigerlerimiz eski haline döner vs. gibi sorular, hepimizin cevabını merak ettiği sorulardır. Fakat bu sefer yalnızca 1 paket (20 adet) sigara içtiğinizde akciğerlerinize neler olduğunu  yalnızca 20 adet içilen sigaranın cigerleri nasıl etkiledigini göreceksiniz. Makineye bağlı insan akciğerine yapay yollarla içirilen sigara ve sonrasında yaşananlar. Bu arada ufak bir hatırlatmada bulunalım; ictiginiz 1 sigara, ömrünüzden ortalama 11 dakika götürüyor.

SİGARAYI BIRAKANLARIN CİĞERLERİ TAM ANLAMIYLA DÜZELİYOR MU?

Yapılan calismalar, sigaranın akcigerlere verdiği zararın günlük kullanım miktarı ve içicilik süresine bağlı olarak değiştiğini gösteriyor.
Sigara içmenin sağlık üzerinde geniş çaplı etkileri olabilir. Cigerler ve solunum yolları en çok etkilenen alanlar arasında yer alırlar.

akcIigIr

Fakat iyi bir haberimiz var: Sigarayı bıraktıktan sonra ciğerler bir noktaya kadar iyilesebiliyorlar.

Dr. Norman Edelman, sigarada dumanında bulunan kimyasalların cigerlere cekilmesiyle hassas yüzeyinin zayıf düşerek, yıpranmaya başladığını belirtiyor. Sigara icildikten birkac saat sonra cilia olarak adlandırılan ve ciğerlerin üzerinde sıra halinde bulunan küçük tüylerin fırçamsı hareketleri yavaşlıyor. Bu yavaşlama nedeniyle geçici olarak felce uğrayan ciğerler, balgam ve toz gibi diğer maddeleri solunum yollarından atmakta güçlük çekiyorlar.

Sigara içenlerin ciğerlerinde gözlemlenen diğer bir değişiklik ise ciğerin kalınlığında ve balgam üretiminde görülen artış. Cilia balgamı ciğerlerden olması gerektiği gibi atamadığı için solunum yollarında toplanmaya başlar ve solunum yollarının tıkanması nedeniyle öksürüğe neden olur. Balgam birikmesi kronik bronşit gibi daha ciddi ciğer enfeksiyonlarına neden olabilir.

CİĞERLER NASIL İYİLEŞİRLER

Genel olarak söylemek gerekirse; cigerlerde gerceklesen kısa süreli tahribat, sigara bırakıldıktan sonra iyileşebiliyor. Yani, cigerlerin ve hava yollarının yüzeyindeki sisme azalıyor ve ciğer hücreleri daha az balgam üretiyorlar. Yeni tüysü hücreler büyüyebiliyor ve bu şekilde balgam salgısı daha iyi şekilde temizlenebiliyor.

Sigarayı bıraktıktan sonraki iki haftayı takip eden günlerde iciciler, egzersiz yaptıklarında daha az nefes darlığı hissettiklerinin farkına varırlar. Bunun sebebinin daha cok karbon monoksitin kandan atılmasına dayalı olduğu düşünülüyor. Sigarada bulunan karbon monoksit gazı kırmızı kan hücrelerine bağlanması gereken oksijenin yerini alabildiği icin oksijen transferini bloke eder. Bu durum bazı sigara icicilerinin nefessiz kalmasının sebeplerinden biri olarak öne cıkar.

akcI

Sigarayı bırakmanın diger bir faydası akciger kanseri riskinin azaltılmasıdır. Dr. Edelman eski içicilerin sigarayı ne kadar erken bırakırlarsa kanser riskinin de o oranda azaldığını belirtiyor. Ama bu risk büsbütün ortadan kalkmıyor.

Örnegin 10 yıl önce sigarayı bırakan birinin kansere yakalanma ihtimali, halen devam eden bir diğer iciciye oranla yarı yarıya düşüyor. Bununla birlikte hic icmeyen birine oranla eski içici birinin akciğer kanserine yakalanma ihtimali daha yüksektir.

HER ŞEY ESKİ HALİNE DÖNMÜYOR

Vücudumuz sigaranın akciğerlerimize verdiği zararın bir kısmını oldukça güzel telafi edebiliyor. Fakat bu zararın hepsinin düzelmesi söz konusu olmuyor.

Akcigerlerin ugradığı zarar ve akciger fonksiyonundaki bozulma, günlük olarak içilen sigara miktarı ve sigaranın içildigi sürecin uzunluğu ile doğrudan ilişkili. Ne kadar çok ve uzun süreli sigara içilirse, zararın telafisi de o oranda zor ya da imkansız hale geliyor.

sigara1

Her ne kadar ciğerler kendilerini zarara karşı koruyabiliyor olsalar da, sigaradan solunan kimyasallara uzun süreli maruz kalmak, bu savunmayı zayıflatıyor. Ve bunun sonucunda akciger dokusu sigaradan dolayı bozularak hasar görebiliyor. Bu nedenle akciğerler esnekligini kaybediyor ve artık oksijen çevrimini etkin şekilde yerine getiremiyor.

Uzun süreli olarak sigara icmek emfizema adı verilen kronik bloke edici akciğer hastalığına sebebiyet verebilir. Bu durum akciğerin alveoli adı verilen, oksijen ve karbondioksit degisiminin yer aldığı bölümün bir kısmını tahrip ederek kisinin nefes darlıgı yaşamasına neden olur.

Kisinin akcigerleri emfizema noktasına geldiğinde solunum yolları duvarı şekil değişikliğine uğrayarak esnekliğini kaybeder ve havanın bütünüyle dışarı atılmasına engel olur. Bu tip bir deegşim kalıcıdır ve iyilesmez.

MRI görüntüleme teknigi kullanılarak yapılan tetkiklerde emfizema ile ilişkili olarak solunum yollarına verilen zararın, sigara içmeye başlandıktan birkac yıl icerisinde ortaya cikmaya basladıgı, fakat belirtilerinin 20-30 yıl sonra içici tarafından hissedilebilecegi görüldü.

Fakat yine de sigarayı bırakmak için çok geç değil. Hangi yasta olursa olsun sigarayı bırakmak, nefes yollarını rahatlatarak hayat kalitesini iyilestirebilir.

Dumansiz hali saha icin sigarayi birakalim cocuklarimiza ornek olalim

Resimler
Dj EspiNa
Dj – iSyan ile Damardan Kalbe Yolculuk
Dj -DeniZ iLe Sevda DeniZi
Dj – QBiCamTe
Dj- Şekerkız iLe aŞk notaLarı
Dj- Seyh iLe Her Telden
Dj- BetüL ile Türkü Tadında
Dj-DeLidoLu iLe EğLenceLi SaatLer
Yorum

 • Sigara bazan sinsi bi düşman bazan kederimizi sevincimizi paylasan içli bi arkadaş ama siz genede içmeyin iöersenizde kahveyle için kahvenin yararının yanında bunun pek bi etkisi kalmaz

  04.12.2017 tarihinde Mustafa tarafından yazıldı.
  Cevapla
 • Slm

  06.12.2017 tarihinde Sevdalı tarafından yazıldı.
  Cevapla
biyo

Genel

Çanakkale Savaşı (1915-1916)Çanakkale Savaşı (1915-1916)...

Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşı’nin ...

Ugur getirdigine inandiklarimizUgur getirdigine inandiklarimi...

Sizin yokmuydu uğur getirdiğine inandığınız…...

Limon ağacıLimon ağacı

Hiç Limon kokan bir bahar havasına uyandınız...

Hayatan anlam katan KADINDIR!Hayatan anlam katan KADINDIR!

Kadın dediğin; Öncelikle sadakat, güven bir...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özeL DoodLe: En güzeL 29 Ekim mesajLarı burada..29 Ekim Cumhuriyet Bayramı içi...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geldi çattı; miLyonLarca...

biyo

Albümler

ThorThor

Gösterime giriş tarihi: 29 Nisan 2011 (Türkiye)...

Örümcek Adam: Eve DönüşÖrümcek Adam: Eve Dönüş

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne...

Transformers 5: Son ŞövalyeTransformers 5: Son Şövalye

Son Şövalye, Transformers bu sefer serinin özündeki...

Ruhlar EviRuhlar Evi

Genç bir Amerikalı çift olan Julie ve Jim, fotoğraf...

Arabalar – 3Arabalar – 3

Pixar’ın sevilen serisi Arabalar‘ın...

video

Fragmanlar

ThorThor

Gösterime giriş tarihi: 29 Nisan 2011 (Türkiye)...

Örümcek Adam: Eve DönüşÖrümcek Adam: Eve Dönüş

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne...

Transformers 5: Son ŞövalyeTransformers 5: Son Şövalye

Son Şövalye, Transformers bu sefer serinin özündeki...

Ruhlar EviRuhlar Evi

Genç bir Amerikalı çift olan Julie ve Jim, fotoğraf...

Arabalar – 3Arabalar – 3

Pixar’ın sevilen serisi Arabalar‘ın...