Sohbet Ihlamurun Faydaları | HarikaFm.Net - Online Radyo Dinle Harika Fm
 • Orhan Cennet:

  müslüm gürses sigaraa herkze ıyı yayınlar

 • özgür:

  merhabalar

 • Hayalet:

  Burası cok guzel kernel abi ii ki varsın tskler hepınızı sevıorum

 • defne:

  bu bana gelsin işte gidiyorum bir şey demeden

 • YuŞa:

  Merhaba , istanbul’dan katılıyorum cok beğendim. ☺

 • Hayalet:

  kernel abi seni cok sevıyorum

 • songül kocatepe:

  bulunsun

 • Hayalet:

  slm bn halil lütfen engellı kardeslerımıze yardım edelım tskler

Mesaj gönderin!


Şu anda çalan: Radyo OnLıne...

mobilplayer
Ihlamurun Faydaları

paylaş:

Arkadaşına Öner Yazdır
05.17.2017 tarihinde admin Tarafından Yazıldı.
309 views Okunma
0 yorum

Ihlamurun sağlığa faydalarıIhlamur ortalama 25-50 metreye kadar uzunluga erisebilen agaclarda yetismektedir. Ihlamur agacının ciceklerinin yaydığı hoş kokulardan dolayı ev bahclerinde sokak aralarında da yetisirilmektedir ve özellikle kıs aylarında yapraklarından yapılan ıhlamur cayları normal siyah cayın pabucunu dama atmaktadır.

Kıs aylarında bal ve limon ile karıştırılarak iclen ıhlamur caylarının sagliık açisindan çok faydali oldugna inanılmaktadır. Ihlamur cicekleri mevsimi geldiğinde bal arıları için de bir besin kaynagı olurken ıhlamurun yapraklarından ayrıca cesiitli hastalıklara iyi gelen macunlar yapılmaktadır.

Kalsiyum acisindan zengin bir besin kaynagıdır. Ayrıca önemli bir A vitamini deposudur. B6 vitamini de içermektedir. Ayrıca tanen ve glikoz içerir. İçerdiği vitamin, element ve diğer maddelerle bazı hastalıklara faydaları vardır.


Ihlamurun Sağlığa Faydaları

Ihlamur daha cok kıs aylarında soğlguk algınlıgına neden olan hastalıklara yakalanmamak için veya hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. En çok yaprakları kaynatılarak demlenir ve limon veya bal karışlstırılarak icilir. En sık kullanım şeklî böyledir.

Grip ve Nezleye Karsı Ihlamur: Ihlamur kıs aylarında meydana gelen sogk algınlıgından ve yaygın salgın hastalıklardan korunmak ve bu hastalıkların tedavileri icin tüketilmektedir. Daha fazla verim almak icin ıhlamura bal ve limon eklenebilir. Balın yardımıyla vücudun direnci hastalıklarla mücadele için arttırılır. Balın dogal bir antibiyotik olması ıhlamurun etkisini iki katına çıkarır. Yalnız bal, haslanmıs veya çok sıcak suda özelligini kaybeder. Bu yüzden ıhlamura karıstırılmadan önce mutlaka suyun sogumasının beklenmesi gerekir.

Ihlamur Öksürüğe İyi Gelir: Ihlamurun üşütmeden kaynaklanan öksürüğü yatıştırıcı özelliği vardır. Düzenli olarak sıcak tüketildiğinde öksürüğe neden olan bakteri ve mikropları vücuttan atar ve solunum yollarında öksürükten dolayı meydana gelen tahrişleri giderir. Öksürükten daha hızlı ve kısa zamanda kurtulmamıza yardımcı olur.

Ihlamur Vücudun Direncini Arttırır: Kan dolaşımının hızlanmasını sağlar ve vücudu sıcak tutmaya yardımcı olur. Özellikle kış aylarında üşüme sorunu yaşayan kişilerin bu sorunu çözmesine önemli derecede yardımcı olur. Hastalıklarla genel anlamda mücadele için metabolizmayı kuvvetlendirir.

Stresi Giderir: Ihlamurun sinir sistemi üzerinde de ciddi katkisi vardır. Hazırlanan ıhlamur çayının içerisine karanfil atıldığında sinir üzerinde daha fazla etki gösterir ve sakinleştirici özelliği vardır. Böylece genel anlamda sinir sistemlerini olumlu yönde etkiler ve stresten kaynaklanan kötü düşüncelerden bünyeyi korur. Yalnız gece geç saatlerde aşırı derecede ıhlamur tüketimi uykusuzluğa neden olabilir. Bu yüzden akşam saatlerinde fazla tüketilmemesi tavsiye edilir.

Cilt Saglıgına Ihlamurun Faydası Vardır: Ihlamurun hastalıların yanında gözlere de faydaları var-dır. Kaynatılan ıhlamur yapraklarından elde edilen su, pamuk yordamıyla gözlerin üzerine konur. Bu islem yapılırken gözlerinizi kapatmanız gerekir. Bu uygulama sayesinde hem gözlerin dinlenmesini saglamısolursunuz hem de göz kapaklarının kenarlarında oluşan bakteri veya capakların temizlenmesini saglamıs olursunuz.

Sac Saglıgi için Ihlamur: Ihlamurun sacsaglıgina da fayda sagladıdigi bilinmektedir. Ihlamur yapraklarını kaynatarak elde ettiğini su ile saçlarınızı yikadiginizda dogal bir görünüm kazandırmıs olursunuz. Bu uygulama saclarınızı kuvvetlendirir ve aynı zamanda kafa derisindeki bazı kaşıntıları giderebilir. Aynı zamanda saç derilerini kuvvetlendirerek saçların dökülmesine engel olabilir. Zararlı bakteriler ve serbest radikallerden kafa derisini arındırarak kaşıntı ve benzeri hastalıklardan korunmamızı saglar.

Ihlamur Cilt Lekelerini Giderebilir: Yukarıda anlatılan bütün bu özelliklerin yanında ıhlamur cilt hastalıklarına kars-ı da iyi gelir ve cok fazla cesidi olan hastalıklara karşı kısmen tedavi amacliı olarak kullanılır. Cilt lekelerine de faydalıdır. Bunun için ıhlamur yaprakları yumuşayıncaya kadar kaynatılır ve lekelerin üzerine uygulanır. Zamanla bu lekeleri çıkardığını göreceksiniz. Ihlamur bunun yanında ciltte yaşlanmadan dolayı meydana gelen kırısıklıkları giderebilir.

Ayrıca hücreleri kuvvetlendirerek cildin daha gec yaslanmasını sağlayarak saglikıklı ve güzel görünüm saglayabilir.

Ihlamur Dolaylı Olarak Kalp Saglıgına Faydalıdır: Ihlamurun direkt olarak kalp saglıgına faydalı olduunu söylemek zor ama damarlar üzerinde olumlu etkisinden dolayı kalp saglıgina da faydalıdır diyebiliriz. Damar tıkanıklıklarına engel olduğu için tıkanıklıktan kaynaklanan kalp yorgunlugunu veya olası hastalıklardan koruma özelliğine sahiptir. Damar sertliğinin olusmasına izin vermez ve kan akısını hızlandırdigı icin damarların etraflarında oluşabilecek tabakalara engel olur. Aynı zamanda bu katkılarıyla birlikte kanı kısmen temizleme özelligine sahiptir diyebiliriz.

Astım ve Bronsit Hastalıklarına İyi Gelir: Ihlamurun genel anlamda solunum yollarına iyi geldiğini söylemiştik. Ihlamurun nefesi açıcı özelliği de vardır. Kış aylarında üşütmeden dolayı meydana gelen bronşit hastalığına iyi gelir. Bronsları yumusatıcı ve rahatlatıcı özelligi vardır. Astım ataklarını yatıştırdığı söylenmektedir. Karacigerde meydana gelen iltihaplar üzerinde önemli etkisinin olduğunu savunan uzmanlar da vardır. Özellikle kronik alerjik astım hastaları için düzenli olarak tüketiminin tavsiye edildigi söylenebilir. Alerjik astıma karşı etkili olabilir ve rahatlama sağlayabilir. Önceden tüketilmeye başlanması atakların daha hafif gecmesini saglayabilir.

Resimler
Dj EspiNa
Dj – iSyan ile Damardan Kalbe Yolculuk
Dj -DeniZ iLe Sevda DeniZi
Dj – QBiCamTe
Dj- Şekerkız iLe aŞk notaLarı
Dj- Seyh iLe Her Telden
Dj- BetüL ile Türkü Tadında
Dj-DeLidoLu iLe EğLenceLi SaatLer
Yorum

biyo

Genel

Çanakkale Savaşı (1915-1916)Çanakkale Savaşı (1915-1916)...

Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşı’nin ...

Ugur getirdigine inandiklarimizUgur getirdigine inandiklarimi...

Sizin yokmuydu uğur getirdiğine inandığınız…...

Limon ağacıLimon ağacı

Hiç Limon kokan bir bahar havasına uyandınız...

Hayatan anlam katan KADINDIR!Hayatan anlam katan KADINDIR!

Kadın dediğin; Öncelikle sadakat, güven bir...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özeL DoodLe: En güzeL 29 Ekim mesajLarı burada..29 Ekim Cumhuriyet Bayramı içi...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geldi çattı; miLyonLarca...

biyo

Albümler

ThorThor

Gösterime giriş tarihi: 29 Nisan 2011 (Türkiye)...

Örümcek Adam: Eve DönüşÖrümcek Adam: Eve Dönüş

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne...

Transformers 5: Son ŞövalyeTransformers 5: Son Şövalye

Son Şövalye, Transformers bu sefer serinin özündeki...

Ruhlar EviRuhlar Evi

Genç bir Amerikalı çift olan Julie ve Jim, fotoğraf...

Arabalar – 3Arabalar – 3

Pixar’ın sevilen serisi Arabalar‘ın...

video

Fragmanlar

ThorThor

Gösterime giriş tarihi: 29 Nisan 2011 (Türkiye)...

Örümcek Adam: Eve DönüşÖrümcek Adam: Eve Dönüş

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne...

Transformers 5: Son ŞövalyeTransformers 5: Son Şövalye

Son Şövalye, Transformers bu sefer serinin özündeki...

Ruhlar EviRuhlar Evi

Genç bir Amerikalı çift olan Julie ve Jim, fotoğraf...

Arabalar – 3Arabalar – 3

Pixar’ın sevilen serisi Arabalar‘ın...