Sohbet irc sohbetin tarihcesi | HarikaFm.Net - Online Radyo Dinle Harika Fm
 • Orhan Cennet:

  müslüm gürses sigaraa herkze ıyı yayınlar

 • özgür:

  merhabalar

 • Hayalet:

  Burası cok guzel kernel abi ii ki varsın tskler hepınızı sevıorum

 • defne:

  bu bana gelsin işte gidiyorum bir şey demeden

 • YuŞa:

  Merhaba , istanbul’dan katılıyorum cok beğendim. ☺

 • Hayalet:

  kernel abi seni cok sevıyorum

 • songül kocatepe:

  bulunsun

 • Hayalet:

  slm bn halil lütfen engellı kardeslerımıze yardım edelım tskler

Mesaj gönderin!


Şu anda çalan: Radyo OnLıne...

mobilplayer
İRC Sohbetin Tarihçesi

paylaş:

Arkadaşına Öner Yazdır
10.17.2017 tarihinde admin Tarafından Yazıldı.
304 views Okunma
0 yorum

1988 yazında Finlandia Oulu Üniversitesinin bilgi işlem departmanında çalışan Jarkko “Wiz” Oikairen tarafından ilk İRC client ve server yazıldı ve böylelikle IRC (İnternet Relay Chat) doğmuş oldu.

Oikairen,  “Oulubox” adında eş zamanlı konuşmaya olanak veren, tolsun.oulu.fi adresinden host edilen ve bir BBS (Bulletin Board System) sunucu üzerinde çalışan bir software yazdı. “Chat” kısmını oluşturmak için Jyrki Kuoppala ve Jukka Pihl tarafından yazılan program kullandı.

Jyrki Kuoppala birinin başka bir makinadaki birine mesaj yollaması için rmsg programını yaptı. Bu #kanal sistemiyle değil de kişiden-kişiye bir iletişim sistemiydi.

O zamanlar var olan bir diğer çok-kullanıcılı chat (Sohbet) programı ise MUT (Multi User Talk) idi. Jukka Pihl tarafından yazılmıştı. Bu programın kötü bir yönü düzenli çalışmamasıydı. Bunu düzeltebilmek için IRC denen şey düşünüldü.

Böylelikle IRC, 1988 in ağustos ayı sonunda doğmuş oldu. İlk IRC serveri “tolsun.oulu.fi” olarak isimlendirildi.

Kullanıcı sayısının artmasıyla Jarkko Oikairen in Helsinki ve Tampere Üniversitesi`ndeki bazı arkadaşları IRC Serverlarını çalıştırmaya başladı ve daha sonra diğer üniversiteler bunu takip etti. Markku Jarvinen, cilentin geliştirilmesine yardım etti.

Jarrko, Bitnet vasıtasıyla Denver ve Oragon State Üniversitesindeki arkadaşlarıyla haberleşti ve programını denemelerini istedi. Vijay Subramaniam Fin`li olmayıp IRC`ı kullanan ilk insandır ve ondan program yayılmış ve üniversitedekiler Fin Network`üne bağlanmak istemişlerdir.

Kısa zaman içerisinde IRC, çok büyümeye ve Fin Ulusal Network (FUNET)  üzerinden kullanılmaya başlandı, daha sonra internetin iskandinav kolu olan Nordunet`e bağlandı. Kasım 1988`de IRC internet çapında yayıldı.

ircll, 1989`da Michael Sandrof tarafından oluşturuldu. 1990`da ircd`nin yeni bir versiyonu olan yeni bir network yüklendi (2.6). Chnet olarak adlandırılan network (yaklaşık 25 serverlı fakat kullanıcısız) programcılar arasındaki anlaşmazlık nedeniyle dağıldı.

EFnet “ErisFreenetwork”

IRC dünyasındaki ilk önemli anlaşmazlık ağustos 1990`da yaşandı. A-net`te (anarchy net) eris.berkeley.edu olarak isimlendirilen bir serverdan oluşuyordu. Sürekli açıktı, password yoktu ve bağlantı sayısı limitli değildi.

Eris free network, Efnet, ilk kez IRC`den Q-lined ( Q for quarantine) olabilen eris makinasını yaptı. Bir Greg olan “wumpus” (Lindahl) Eris`in bu line`ı reddetmesi üzerine Efneti kurdu. Böylece A-net Eris Serverları EFnet ise eris olmayan serverlar ile şekillendi.

A-neti ölmesiyle EFnet ismikısa bir süre yaşadı ve geçerliliğini yitirmeye başladı ve IRC yeniden geri döndü. TubNet kapanan sonraki network oldu. Bu tüm nestsplitler içinde en büyük sorun yaşayan #hottub daki insan sayısının artmasının bir sonucuydu.

Yaklaşık 100 User sayısında 5 Servera sahipti ve aynı yılın Eylül ayında tekrar kapandı. IRC`ın tarihinde en sık konuşulan zaman körfez savaşıdır. İlk defa 1991`in başlarında 300 eş zamanlı user bulunmuştur.

“Undernet”

Diğer bir ayrılma çabası 1992 ekiminde Amerikada “Wildthang” tarafından başlamıştır (Efnetin ircd versiyonu 2.8.10`dan ayrılmıştır) Botları geliştirmek için networkler test edilmiş ve çok kısa zamanda ” arkadaşlar ve onların arkadaşları” mantığıyla çok kısa bir sürede büyümüştür.

Avrupa`da ve Kanada`da ayrılan yeni serverlar aralıkta başka bir Kanada serverına bağlanmış ve aynı ayın sonunda fr-ca networkü başka bir Amerika networküne bağlanmış ve daha sonra bu networka Undernet adı verilmiştir. Netsplitlerden doğan kanal kaoslarını çözmek ve userların kanalları kaydetmesini ve korumasını sağlayan Cservice programı Undernetle başlamıştır.

“DALnet”

DALnet, 1994 yılının Temmuz ayında laglardan, netsplitlerden ve EFnet üzerindeki çalışmalardan farklı bir şekilde, alternatif bir IRC ağı olarak kuurlmuştur. mIRC, DALnet`in gelişmesine çok katkı sağlamıştır. Çünkü DALnet, mIRC server listesinde sahip olduğu serverlerla en küçük ağlardan biriydi.

Bu liste alfabetik olarak düzenlenmişti ve DALnet, EFnet ve Undernet ve diğer büyük ağların önüne gelmekteydi. Böylelikle, IRC`a yeni olan birisinin programı yüklemesiyle, doğal olarak baştaki server veya ağa bağlanmıştır. Bu da “mIRC yeni kullanıcılarının” DALnet`e sürüklenmesine neden olmuştur.

1995 yılı sonralarına doğru, aynı anda online kullanıcı sayısı rekor rakamına ulaşarak 1000`i bulmuştur. Hızla artan kullanıcı sayısıyla, 1996 yılı başlarında ağ, bir takım sorunlarla karşılaşmaya başlar.

Daha önceden pek istenmeyen lag ve netsplitler meydana geliyordu. Buna ek olarak, autokill fonksiyonu bazı koordine bozuklukları yaratmıştı. Tüm bunlar Kline takımının  kurulmasının yolunu açmıştır.

Mopher, Nickserv ve Chanserv servislerini kodlamaya karar verir, 2 server MirclMax`in çalışmakta olduğu botun içeriğine dayandırılmıştı. #Star Trek kanalında, MirclMax`in ircll botu, RunABOT, kanalı kontrol edebilen, modelock kapasitesi olan ve operatörler için giriş seviyelerini kontrol edebilen bir bottu. Founder`ın seviyeside eklenmişti  böylelikle birinin kanal üzerinde mutlak gücü olabiliyordu.

Chanserv, DALnet servislerinin ilklerinden biriydi ve 19 Ocak 1995`te doğmuştu. İlk kayıtlı kanal #DS9 (Deep space 9) idi. MirclMax eskiden EFnet`in #StarTrek ve #DS9 kanallarında takılmaktaydı. DALnet`e geldiğinde de doğal olarak bu kanlları kayıt etmeyi düşündü. MirclMax ilk üç kanalı kayıt etti: #DS9, daha sonraları resmi sohbet ve yardım kanalı olan #dragonrealm ve #StarTrek 4. kayıt edilen dalvenjah`in #AFD (alt.fan.dragons) kanalı idi.

Nickserv ise bir kaç ay sonra 1 Mart 1995 günü doğdu. İlk kayıtlı nick Morph fakat nickini Morpher olarak değiştirdi buda tarihinin değişmesine yol açtı. Bugünkü en eski nickler sırasıyla; JoeBlow, WatchMan, MirclMax , runABOT ve dalvenjah.

daha sonra Helpserv geldi. İrcll için yardım dosyalarını içermekteydi, İrcll için, yardım dosyalarını programla beraber alma zorunluluğunuz yoktu. O yüzden, amaç ağın kendi yardım dosyalarına sahip bir botu ağla beraber çalıştırmaktı.

Her şeyi ayarladık! “Oh, oh! arkadaşım online olduğunda birşey anlatmalıyım, fakat o zamanda ben burada olmayabilirim” Ok, başka bir kullanıcıya mesaj bırakabileceğimiz bir servis neden yaratmıyoruz? “Harika adını ne koyalım” ve herkes birşeyler düşünmeye başladı… Noteserv, Msgserv, sonunda lefler`in annesi MemoServ adında bir görüş sunar ve herkes beğenir, böylelikle ismi MemoServ kalır.

Ağın giderek büyümesiyle, yeni bir IRCD (IRCserver program) yaratılması kararı alınmış ve DALnet 1999 Haziranın`da Dreamforge`tan Bahamut`a (başlarda dhfybrid olarak bilinen) geçiş yapmıştır. White_Dragon, lucas, Raistlin_Majare, rakarra ve daha birçok önemli insan bu proje üstünde yoğun bir şekilde çalışmıştır. bu yeni ircd sayesinde, serverler onbinlerce kişinin girebileceği bir hal almıştır.

“Oz.org”

Trans Pasifik Avustralya/Amerika Network bağlantısındaki zorluklardan dolayı Mart 1996 da bir Avustralyan serverinin Undernetten ayrılmasıyla kuruldu.

Oz.org`un ilk bir kaç ayı Usernet linkinden ayrılma denemesi ile geçti. Orjinal Undernet X ve W chanserv`inin iki dizaynerinin (chaos ve deiğeri) biri Avustralyandı ve aynı kod Oz.org için Z (chanservin ismi) ismiyle kullanıldı. Mayıs 2001 de 4.000 useri ile Oz.org en fazla usere ulaştı.

1996 Haziranında şavaşın şiddetinin ve mail listlerdeki anlaşmazlıkların artmasından aylar sonra ircd`nin geliştirilmesiyle ilgili anlaşmazlık henüz başlamamıştı. Avrupa tarafı daha sonra IRCnet adını aldı. IRC net serverlarının bir çoğu (fakat hepsi değil) Avrupadaydı, EFnet serverlarının bir çoğu ise Amerikadaydı. EFnetin büyümesiyle kullanıcı sayısı gittikçe arttı. 2000 Sonbaharınde EFnet 50.00, IRCnet 70.00 usere sahipti.

“IRC.net”

1996 Haziranında şavaşın şiddetinin ve mail listlerdeki anlaşmazlıkların artmasından aylar sonra ircd`nin geliştirilmesiyle ilgili anlaşmazlık henüz başlamamıştı. Avrupa tarafı daha sonra IRCnet adını aldı. IRC net serverlarının bir çoğu (fakat hepsi değil) Avrupadaydı, EFnet serverlarının bir çoğu ise Amerikadaydı. EFnetin büyümesiyle kullanıcı sayısı gittikçe arttı. 2000 Sonbaharınde EFnet 50.00, IRCnet 70.00 usere sahipti.

“Freenode- open projects network (OPN)”

Bir diğer IRC Network 1998`de açıldı, aynı yıl 100 user ve 20 kanala ulaştı. 2001`in sonlarında yaklaşık 4.000 user ve 1.300 üzerinde kanala ulaştı. OPN, Dancer IRCD serverı kullanıyordu ve daha sonra irc`i kullanmaya başladı. Bu Network daha sonra Freenode ismini aldı.

“Diğer networkler”

Elbette IRC internette patlama yarattı. Şuan IRC networkundan bağımsız yüzlerce server vardır. (amiganet, linuxnet, galaxynet, bestnet, NewNet, AnotherNet, ChatNet, UpperNet, ZAnet, X-Net, GammaNet, SuperChat, İceNet, RedBrasil, GR-Net, AlphaStar, SorceryNet vb. gibi )

2002 de diğer networklerin bir çoğu popüler oldu ve kendi IRC protokollerini düzenledi.

94`lerde Türkiye`deki ilk IRC server irc.metu.edu.tr`dir daha sonra uluslararası networklerin #zurna kanalından esinlenerek zurna.com oluşturulmuştur.

Yine Türkiye`in ilk serverlarından olan ve 1995-96 yıllarında hizmete giren irc.planet.com.tr Türkiyenin ilk net gazetesini çıkarmıştır. Ancak 96 sonlarında parasal nedenlerle kapanmıştır. Sonrasında superonline, raksnet, adanet vb. serverların açılmasıyla Türkiye`de IRC bugünkü şeklini almıştır.

IRC – Çalışma Şekli

IRC TCP/IP (Transmission Control Protocol/Internet Protocol)  (İletim kontrol protokolü/internet protokolü) Ağ protokolüne uygun olarak çalışır.

Kısaca değinirsek;

TCP, Bağlantılı ve güvenilir bir iletişim sağlar. Yani, bilgisayarlar arasında açılan oturumlar üzerinden geri yüklemeli olarak yapılan iletişim şeklidir (geri yükleme yollanan bilginin hedefe ulaştığından emin olmak için kullanılır.)

İP ise bağlantımızın dolayısıyla paket yollayıp alma işlemimizin adreslemesini yapar.  Her farklı bağlantı için 0-255 arasında x.x.x.x sayıları şeklinde bir ip numarası vardır. Hesap yoluna gidersek aynı anda farklı olan yaklaşık 4 milyar kadar = 232 ip adresi bulunabilir. IRC, TCP/IP protokolüne göre çalışan metin tabanlı konferans şeklidir.

Resimler
Dj EspiNa
Dj – iSyan ile Damardan Kalbe Yolculuk
Dj -DeniZ iLe Sevda DeniZi
Dj – QBiCamTe
Dj- Şekerkız iLe aŞk notaLarı
Dj- Seyh iLe Her Telden
Dj- BetüL ile Türkü Tadında
Dj-DeLidoLu iLe EğLenceLi SaatLer
Yorum

biyo

Genel

Çanakkale Savaşı (1915-1916)Çanakkale Savaşı (1915-1916)...

Çanakkale Savaşı, 1. Dünya Savaşı’nin ...

Ugur getirdigine inandiklarimizUgur getirdigine inandiklarimi...

Sizin yokmuydu uğur getirdiğine inandığınız…...

Limon ağacıLimon ağacı

Hiç Limon kokan bir bahar havasına uyandınız...

Hayatan anlam katan KADINDIR!Hayatan anlam katan KADINDIR!

Kadın dediğin; Öncelikle sadakat, güven bir...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı için özeL DoodLe: En güzeL 29 Ekim mesajLarı burada..29 Ekim Cumhuriyet Bayramı içi...

29 Ekim Cumhuriyet Bayramı geldi çattı; miLyonLarca...

biyo

Albümler

ThorThor

Gösterime giriş tarihi: 29 Nisan 2011 (Türkiye)...

Örümcek Adam: Eve DönüşÖrümcek Adam: Eve Dönüş

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne...

Transformers 5: Son ŞövalyeTransformers 5: Son Şövalye

Son Şövalye, Transformers bu sefer serinin özündeki...

Ruhlar EviRuhlar Evi

Genç bir Amerikalı çift olan Julie ve Jim, fotoğraf...

Arabalar – 3Arabalar – 3

Pixar’ın sevilen serisi Arabalar‘ın...

video

Fragmanlar

ThorThor

Gösterime giriş tarihi: 29 Nisan 2011 (Türkiye)...

Örümcek Adam: Eve DönüşÖrümcek Adam: Eve Dönüş

Yenilmezler ile yaşadığı maceranın büyüsüne...

Transformers 5: Son ŞövalyeTransformers 5: Son Şövalye

Son Şövalye, Transformers bu sefer serinin özündeki...

Ruhlar EviRuhlar Evi

Genç bir Amerikalı çift olan Julie ve Jim, fotoğraf...

Arabalar – 3Arabalar – 3

Pixar’ın sevilen serisi Arabalar‘ın...